W siedzibie Uniwersytetu WSB Merito, dawniej Wyższej Szkoły Bankowej w Bydgoszczy odbyła się gala, obchodzonej w bieżącym roku 90. rocznicy powstania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS powołany do życia przez prezydenta Ignacego Mościckiego 24 października 1934 roku, trwa przy swoich założeniach programowych osadzonych na solidaryzmie społecznym, propagowaniu idei ubezpieczeń społecznych, wspieraniu najsłabszych, seniorów i ludzi w trudnej sytuacji życiowej.
Przez minione lata Zakład Ubezpieczeń Społecznych zbudował profesjonalną kadrę i znacznie się unowocześnił, wprowadzając np. aplikacje mobilne, e-usługi i inne formy cyfryzacji oraz dotrzymując ustalonych terminów wypłat świadczeń.
Przypomnijmy, iż w historii ZUS bogatą kartę zapisała posłanka SLD Anna Bańkowska, która pełniła w latach 1995–1998 funkcję prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a jako przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny była inicjatorką wielu działań na rzecz świadczeń społecznych, zgłaszając m.in. pierwotny projekt „renty wdowiej”.
24 października ustanowiono Dniem Pracownika ZUS i od tego czasu w 2023 r. trwa rok 90. Jubileuszu, wypełniony różnymi akcjami propagującymi usługi ZUS, konferencjami naukowymi i spotkaniami z pracownikami oraz osobami wspierającymi.
Podczas takiego spotkania w Bydgoszczy wręczono nagrody i dziękowano za wspieranie i współpracę z ZUS. Władze Bydgoszczy reprezentował Mirosław Kozłowicz - zastępca prezydenta Bydgoszczy, zobacz TUTAJ.
Wśród wyróżnionych był Zdzisław Tylicki, długoletni radny, obecnie wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy z ramienia Nowej Lewicy, a przede wszystkim, niezmiennie od wielu lat przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Bydgoszczy. W certyfikacie Wyróżnienia Honorowego ZUS wskazano zasługę: „za aktywne propagowanie idei ubezpieczeń społecznych i promowanie e-usług na rzecz aktywizacji środowiska seniorów”.
Zdzisław Tylicki od lat stoi w Kujawsko-Pomorskiem na czele największej organizacji pozarządowej, skupiającej emerytów, rencistów i inwalidów. Bogata działalność związku służy poprawie warunków życia osób starszych i niepełnosprawnych, przeciwdziała ich samotności, marginalizacji i wykluczeniu społecznemu. PZERiI jest wyrazicielem opinii emerytów i rencistów wobec organów władzy publicznej. Reprezentuje ich interesy na forum parlamentu i Komisji Trójstronnej, które w obliczu zmiany władz, jakie dokonały się po wyborach 15 października – nabierają nowego znaczenia, a przekazywany tam głos seniorów będzie miał zapewne większą skuteczność.
Zdzisławowi Tylickiemu serdecznie gratulujemy w pełni zasłużonej nagrody.
Opr. nim, 19 września 2024 r.