Z przykrością informujemy, iż 1 stycznia 2024 roku zmarł PRZEMYSŁAW NAWRACAŁA. Miał 76 lat. Był człowiekiem bydgoskiego ZACHEMU. Po ukończeniu studiów na poznańskiej uczelni skierowany został na staż do bydgoskiego ZACHEMU. Przepracował tam całe swoje zawodowe życie.
Przez ponad 40 lat zdobywał doświadczenie, przechodząc kolejne szczeble zawodowe – od brygadzisty, mistrza produkcji, kierownika wydziału po dyrektora do spraw technicznych i rozwoju. Na tym stanowisku pracował 20 lat. Mgr inż. chemii był szanowanym fachowcem, cenionym przez kolejnych 9 dyrektorów naczelnych i prezesów bez względu na ich polityczne opcje.
„Zachemowcy” wspominają Przemka Nawracałę jako wymagającego szefa, ale lubianego przez załogę i współpracowników za pogodne usposobienie i przede wszystkim profesjonalizm. Był autorem wielu rozwiązań technologicznych i wniosków racjonalizatorskich. Aktywnie uczestniczył w życiu załogi, począwszy od działalności w organizacjach młodzieżowych i partyjnych, po wypracowywanie dróg rozwoju firmy z samorządem i związkowcami.
Rozpoczął pracę w przedsiębiorstwie powstałym na bazie poniemieckiego zakładu zbrojeniowego, które przekształcono w firmę chemiczną, zatrudniająca w najlepszym okresie ok. 7-tysięczną załogę. Od produkcji barwników i tworzyw sztucznych poczynając, ZACHEM utworzył bazę poliuretanową, a w 1982 r. uruchomiono produkcję epichlorohydryny. W kolejnych latach restrukturyzowano zakład w kierunku usuwania instalacji zatruwających środowisko przyrodnicze, zmieniając przestarzałe technologie.
Prawie połowa sprzedawanej produkcji ZACHEMU kierowana była na eksport na cały świat, głównie do Europy Zachodniej, Dalekiego Wschodu, Afryki i Ameryki Południowej i Północnej. W latach dwutysięcznych zakłady poddawane były przekształceniom własnościowym i prywatyzacyjnym, dysponując wtedy ponad 813- hektarowym terenem, półtora tysięczną załogą i potężną infrastrukturą skupioną w pięciu wysokospecjalistycznych zakładach produkcyjnych.
Kiedy Przemysław Nawracała odchodził na emeryturę, ZACHEM był spółką produkującą dla potrzeb cywilnych, z wyłączoną firmą Nitro-Chem, pracującą na rzecz obronności kraju.
Zasłużony czas emerytury po latach intensywnej pracy w służbach technicznych ZACHEMU nie trwał długo, bo trzeba było podjąć zmagania z atakującą chorobą. Pierwszy dzień nowego roku okazał się dla Przemysława ostatnim.
Pozostał żal i smutek. Pozostanie pamięć wśród przyjaciół, kolegów, znajomych, byłych współpracowników – zachemowców. Serdeczne kondolencje Rodzinie, żonie Bożenie i synowi Markowi składa kierownictwo Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy.
Cześć Jego Pamięci!
PS
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek, 8 stycznia 2024 r. o godzinie 12,15 na cmentarzu przy ul. Wiślanej w Bydgoszczy.